Belgian Darts Open 2024: Draw, schedule, results, odds & TV coverage details

The full draw, schedule, results and round-ups from the Belgian Darts Open, which takes place from March 8-10 in Wieze.

 

The opening European Tour event of 2024 takes place at the Oktoberhallen so here’s everything you need to know including the full draw, daily schedule, prize money and history.

 

Belgian Darts Open: Draw & tournament bracket

 

ROUND THREE

 

Ryan Joyce v Ricardo Pietreczko (16)Peter Wright v Jonny Clayton (9)(4) Damon Heta v Luke LittlerJoe Cullen v Jermaine Wattimena(2) Luke Humphries v Ryan Searle (15)(7) Rob Cross v Danny Noppert (10)(3) Gerwyn Price v Gary Anderson (14)Stephen Bunting v Mike De Decker

 

ROUND TWO

 

(1) Dave Chisnall 5-6 Ryan Joyce(16) Ricardo Pietreczko 6-5 Luke Woodhouse(8) Michael van Gerwen 4-6 Peter Wright(9) Jonny Clayton 6-4 Berry van Peer(4) Damon Heta 6-1 Brendan Dolan(13) Krzysztof Ratajski 3-6 Luke Littler(5) Dirk van Duijvenbode 3-6 Joe Cullen(12) Ross Smith 2-6 Jermaine Wattimena(2) Luke Humphries 6-1 James Wade(15) Ryan Searle 6-5 Richard Veenstra(7) Rob Cross 6-5 Lukas Wenig(10) Danny Noppert 6-5 Chris Dobey(3) Gerwyn Price 6-4 Gabriel Clemens(14) Gary Anderson 6-5 Andreas Harrysson(6) Josh Rock 5-6 Stephen Bunting(11) Michael Smith 2-6 Mike De Decker

 

ROUND ONE

 

Berry van Peer 6-3 Daniel KloseRyan Joyce 6-3 Andrew GildingLukas Wenig 6-3 Born Van PutJermaine Wattimena 6-0 Daryl GurneyLuke Woodhouse 6-3 James HurrellBrendan Dolan 6-2 Steven StrobbeChris Dobey 6-3 Romeo GrbavacAndreas Harrysson 6-1 Gian van VeenMike De Decker 6-5 Chris LandmanJoe Cullen 6-1 Martin SchindlerGabriel Clemens 6-0 Jeroen CaronLuke Littler 6-5 Jose de SousaPeter Wright 6-2 Geert De VosJames Wade 6-5 Raymond van BarneveldStephen Bunting 6-5 Dimitri Van den BerghRichard Veenstra 6-3 Nathan Aspinall

 

Belgian Darts Open: Schedule & results

 

Friday March 8

First Round

Afternoon session (1200 BST)

 

Berry van Peer 6-3 Daniel KloseRyan Joyce 6-3 Andrew GildingLukas Wenig 6-3 Born Van PutJermaine Wattimena 6-0 Daryl GurneyLuke Woodhouse 6-3 James HurrellBrendan Dolan 6-2 Steven StrobbeChris Dobey 6-3 Romeo GrbavacAndreas Harrysson 6-1 Gian van Veen

 

Evening Session (1900 local time, 1800 GMT)

 

Mike De Decker 6-5 Chris LandmanJoe Cullen 6-1 Martin SchindlerGabriel Clemens 6-0 Jeroen CaronLuke Littler 6-5 Jose de SousaPeter Wright 6-2 Geert De VosJames Wade 6-5 Raymond van BarneveldStephen Bunting 6-5 Dimitri Van den BerghRichard Veenstra 6-3 Nathan Aspinall

 

Saturday March 9

Second Round

Afternoon Session (1200 BST)

 

Ricardo Pietreczko 6-5 Luke WoodhouseJermaine Wattimena 6-2 Ross SmithJonny Clayton 6-4 Berry van PeerDamon Heta 6-1 Brendan DolanRyan Searle 6-5 Richard VeenstraDanny Noppert 6-5 Chris DobeyGary Anderson 6-5 Andreas HarryssonJoe Cullen 6-3 Dirk van Duijvenbode

 

Evening Session (1800 BST)

 

Ryan Joyce 6-5 Dave ChisnallMike De Decker 6-2 Michael SmithGerwyn Price 6-4,Gabriel ClemensPeter Wright 6-4 Michael van GerwenLuke Littler 6-3 Krzysztof RatajskiLuke Humphries 6-5 James WadeStephen Bunting 6-5 Josh RockRob Cross 6-5 Lukas Wenig

 

Sunday March 10

Third Round

Afternoon Session (1200 BST)

 

Ryan Joyce v Ricardo PietreczkoPeter Wright v Jonny ClaytonDamon Heta v Luke LittlerJoe Cullen v Jermaine WattimenaLuke Humphries v Ryan SearleRob Cross v Danny NoppertGerwyn Price v Gary AndersonStephen Bunting v Mike De Decker

 

All games up to and including the quarter-finals are the best of 11 legs, with the semi-finals the best of 13 legs and the final the best of 15 legs.

 

 

Gideon Canice

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *